بلاگ

ساندویچ پانل سقفی چیست؟

در عرشه فولادی, مقاله

علم و تکنولوژی به سرعت در حال حرکت است و رو به جلو حرکت می‌نمایید. درحال حاضرعلم وارد صنعت و فضای ساختمان‌سازی گشته و همه چیز را متحول کرده است. در این میان ساندویچ پانل نقش مهمی در زیبایی و استحکام بنای ساختمان ایفا می کند. ساندویچ پانل یکی از مصالح ساختمانی است که همان گونه که از نامش پیداست برای پوشش سقف به کار می رود. که در ابعاد مختلفی تولید و عرضه می گردد.

جایگزین مناسبی است برای مصالح سنتی یعنی آجری وسیمانی می باشد که می توان با اطمینان کامل آن را در نظر گرفت، چون مزایای بسیاری نسبت به این مصالح دارد .از جمله سبک بودن ، تحویل و نصب بسیار آسان و سریع،قیمت مناسب ،از لحاظ کاهش هزینه های ساخت و ساز مقرون به صرفه است ،و در مصرف انرژی ها بسیارصرفه جویی می گردد.

سازه ای هست که از چند لایه متصل به هم تشکیل شده است. لایه های ساندویچ پانل هر کدام خاصیت فیزیکی و میکانیکی دارند و مختص به مکان بکار رفته، دارای کاربردی خاص است .اما در حالت کلی در دو نوع  دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل ها به دلیل شباهتی که از نظر ظاهری به ساندویچ دارد به آن ساندویچ پانل گفته می شود دو طرف آن ورق و در داخل آن نیز عایق و فوم مانند یک ساندویچ می باشد. ساندویچ پانل های سقفی جزئی از ساندویچ پانل می باشند که برای پوشش سقف مورد استفاده بکار می روند از پانل های سقفی می توانید در موارد گوناگون استفاده نمایید. دارای رنگ بندی و طرح های متفاوتی می باشد. از نکات جالب توجه ساندویچ پانل ها این است که شما بعد از پایان پروژه می توانید در پروژه های بعدی نیز از آنها استفاده نمایید. از مزیت عمده این پانل ها این است که در فصل گرما درون را خنک و در فصل سرما درون را گرم نگه می دارد که همین سبب عدم اتلاف انرژی می گردد. از جفت شدن ساندویچ پانل های سقفی در کنار هم یک سقف یکپارچه و یکدست به وجود می‌آید.

مشخصات فنی و جنس ساندویچ پانل

نوعی از مصالح ساختمانی که از دو لايه ورق که مابين آنها فوم تزريق شده است و جهت پوشش سقف بکار مي رود ، ساندویچ پانل می نامند.بهترین نوع فوم استفاده شده فوم پلی یورتان هست که استحکام و مقاومت بالایی دارد. با توجه به اورلپ و ذوزنقه بودن شکل پانل های سقفی امکان ورود آب به درون امکان پذیرنیست. ساندویچ پانل های سقفی به گونه ای طراحی و ساخته‌ شده‌اند که یکدیگر را پوشش می‌دهند. ساندویچ پانل دارای عرض یک متر و هشت سانتی متر که عرض مفید آن یک متر و طول بیش از یک متر تا اندازه دلخواه چهارده متر است. جنس ورق های پانل های سقفی از ورق های یک روی و دو روی آلوزینک از بیرون و فویل مسطح آلومینیوم از داخل است.

بعلاوه از ورق های گالوانیزه و آلومینیومی نیز به صورت دو رو ورق و یا یک رو ورق فویل استفاده می گردد. ضخامت پانل های سقفی بین دو تا پانزده متر است. پانل ها دارای طرح و رنگ های گوناگونی می باشد که شما می توانید متناسب با سلیقه خود آنها را انتخاب نمایید. فوم داخلی پانل سقفی از پلی استایرن، پلی یورتان، پشم شیشه ، و … می باشد که این فوم ها در برابر حرارت و آتش مقاوم هستند. شکل ظاهری ساندویچ پانل های سقفی در طرح متنوعی نظیر سینوسی، کرکره ای، ذوزنقه، طرح سفال، شادولاین و … می باشد که براساس نیاز مشتری تولید و عرضه می‌گردنند. استفاده از این پانل ها سبب زیبایی بنای مد نظر می گردد، به طوری که شما از دور می توانید این زیبایی را حس کنید.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

برای پوشش سقف های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرنند. توجه داشته باشید که ضخامت هر کدام از پانل های سقف مورد استفاده می تواند مختلف باشد. موارد استفاده ساندویچ پانل سقفی عبارت اند از:

۱. برای پوشش سقف کانتینرهای حمل نقل عمومی و کانکس از پانل های سقفی استفاده می گردد.

۲. برای پوشش سقف سوله و انبار کارخانجات و …. با توجه به سبک بودن و امکان جابجایی این پانل ها بهترین گزینه برای پوشاندن سقف سوله و انبار هستند، زیرا مقاومت بالایی دارد مانع نفوذ آب به درون می شود از همه مهم ‌تر تر موجب زیبایی بنای مورد نظر می‌گردد.

۳. برای پوشش سقف ساختمان های صنعتی مسکونی نیز استفاده می شود. نصب سریع این پانل ها به همراه قیمت مقرون‌ به‌ صرفه پانل های سقفی موجب استفاده گسترده از این پانل های سقف شده است.

۴. برای پوشش سقف سردخانه های متحرک و ثابت بهترین گزینه می باشد.

۵. برای پوشش سقف ویلاهای پیش ساخته ، سالن های ورزشی، ادارات، اردوگاه های موقت، ساخت سرویس بهداشتی ،ساخت بیمارستان های صحرایی و…بکار می رود.

۶. برای ساخت آشیانه هواپیما استفاده میشود.

انواع ساندویچ پانل سقفی

الف) ساندویچ پانل سقفی ساده: این نوع پانل سقفی به شکل ساده است، ورق های استفاده شده در این نوع سقف بسیار ساده و بدون شیار، شکل و کرک هستند.

ب) ساندویچ پانل سقفی پیچ مخفی: ساندویچ پانل سقفی پیچ مخفی به سبب ساختاری ذوزنقه ای و اورلپ های شکلی ای که دارند روی همدیگر قرار می‌گیرد و پیچ را می‌پوشاند طوری که پیچ معلوم نمی‌گردد.

مزایای ساندویچ پانل سقفی

۱.در برابر حوادث طبیعی زلزله، سیل ، آتش سوزی مقاوم هستند.

۲.وزن سبک و مقاومت بالایی دارد که امکان جابجایی سقف های را زمان عدم استفاده فراهم می نماید، طوری که می توان آن را در مکان های دیگر نیز بکار برد. همچنین ساندویچ پانل های سقفی در اولین فرصت قابل نصب هستند.

۳.برای مناطق مختلف آب و هوایی مناسب بوده، دارای عایق سرما و گرماست ، رطوبت را کاهش می دهد، ضد قارچ و … هست.

۴.سانددویچ پانل ها دوستدار محیط زیست هستند و موارد به کار رفته در آن قابل بازیافت است. در دنیایی که بحران محیط زیست به یک چالش تبدیل گشته است، استفاده از این سقف های می تواند دغدغه های محیط زیستی را تا حدودی کم کند.

۵.ساندویچ پانل های سقفی نظیر پانل های دیواری دارای تنوع رنگ و شکل هستند که شما می توانید متناسب با ساخت و کاربرد سازه مورد نظر آن را انتخاب و در محل مورد نظر نصب کنید.

۶.عایق صوتی دارد و موجب می شود که صدا به بیرون و برعکس به داخل وارد نگردد.

۷.در برابر پوسیدگی و رنگ زدگی مقاوماست و دارای طول عمر بالایی بوده، که همین می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد.

۸.به آسانی ساندویچ پانل های سقفی را می توانید مورد شستشو قرار دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *