بلاگ

سقف های عرشه فولادی یا متال دك چیست؟

در عرشه فولادی, مقاله

یکی از سقف هایی که در حال استفاده از آن به شدت مورد استقبال مالکین و مهندسین قرارگرفته است ، سقف عرشه فولادی یا همان متال دک است. سقف عرشه فولادی با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از شمعك و حذف قالب بندی اجرا می گردد.

یکی از قسمت های ساختمان که اثر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد، سقف است. یکی از فاکتورهای صنعتی سازی، سرعت بالای اجرا و حذف متریال و روش های سنتی وقت گیر و پرهزینه می باشد .اگر در اجرای سقف ازمتد های جدید استفاده شود، پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می گردد. سقف کامپوزیت عرشه فولادی یا متال دك یکی ازشیوه های نوین اجرای سازه است که امروزه طرفداران بسیار زیادی در جهان دارد.

معرفی سقف عرشه فولادی یا متال دك

معرفی سقف عرشه فولادی یا متال دك

سقف عرشه فولادی(متال دك) با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می گردد. سرعت اجرای این سقف حدود12 برابر بیشتر از سقف های معمولی مثل دال بتنی و تیرچه بلوک می باشد و وزن این سقف نسبت به سقف های مشابه حدود30 تا 60 درصد کمتر است.

ویژگی های سقف عرشه فولادی یا متال دك

بتن ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف ویکپارچه ای برخوردارست که بعد از آن کف سازی و پوکه ریزی نیاز ندارد و با سرعت بالا آماده عملیات نازک کاری می باشد.

در این شیوه ،قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان می باشد،حذف شده و اجرای سقف را با سرعت بالا عملی می کند و این امکان وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تاسیساتی به صورت یکجا نسبت به بتن ریزی همه سقف وطبقات اقدام کرد.

نصب ورقه ها بدون جوشکاری و فقط بامیخ های فولادی صورت می گیرد.
در این شیوه امکان اجرای سقف و بتن ریزی در همه طبقات ساختمان های چند طبقه در یک زمان قابل انجام می باشد.

مشخصات عمومی

حذف قالب بندی

حذف تیرهای فرعی

حذف میلگردهای کششی

نصب بدون جوشکاری و با میخ های فولادی

تامین ایمنی کارگاه و حداقل فضا برای دپو

امکان بتون ریزی کلیه طبقات در یک زمان

وزن بار مرده این سقف با 5 سانتیمتر بتون رویه 190 کیلوگرم و با 7 سانتی متر بتون رویه 210 کیلوگرم بر مترمربع است بنابراین از بار مرده سقف تیرچه و بلوک 150 کیلوگرم و از بار مرده سقف کمپوزیت 60 کیلوگرم سبک تر می باشد.

وزن کمتر سقف موجب کاهش وزن سازه و سبکتر شدن اسکلت و فونداسیون ساختمان خواهد شد

در ساختمان های اسکلت فلزی وزن فولاد تا 22 کیلوگرم برمترمربع کاهش خواهد یافت.

نیاز به اثبات لرزش در این سقف ها به میزان قابل توجهی کمتر از سقف دال بتونی و یا مشابه می باشد

سرعت اجرا تا یازده برابر اجرای سقف دال بتونی و یا سقف تیرچه و بلوک می باشد

مقاومت این نوع سقف در برابر آتش سوزی چندین برابر سایر انواع سقف ها می باشد

مورد تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران

معرفی سقف عرشه فولادی یا متال دك

مراحل اجرا متال دک

دپو و انتقال به طبقات : ورق های کامپوزیت بعد از انتقال به کارگاه و دپو در یک فضای کوچک ،به کمک نیروی انسانی و بدون نیاز به ماشین آلات و فقط با کمک یک بالابر به تراز های متفاوت طبقات انتقال می یابد.

جا گذاشتن عرشه های فولادی : این عرشه ها شامل گیره های نر ومادگی هستند که براحتی توسط نیری انسانی نیمه ماهر در یکدیگر چفت می گردنند و پس از این مرحله ، رفت وامد در طبقات بسیار ساده می شود و سرعت کار به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

نصب میلگرد و گل میخ : در جایی که عرشه های فولادی (متال دك) برروی تیرها قرار گرفته اند، برای اتصال این دو،از گل میخ استفاده می گردد و این عمل سبب کاهش وزن تیرهای فولادی مصرفی می گردد.

بتن ریزی : بعد از اتصال میلگردها، بتن ریزی انجام می شود، ضخامت کم دال و یکنواختی سطح صفحات باعث خروج سریع هوا و ساده تر شدن عمل می گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *